Pytanie dotyczące diesla i benzyny to w zasadzie odwieczne pytanie wszystkich miłośników czterech kółek podczas podejmowania decyzji o kupnie samochodu. I to zarówno nowego, jak i używanego. Sprawdźmy więc jaki silnik wybrać?
Wybór pomiędzy dieslem a benzyną
Ostateczny wybór był łatwiejszy jeszcze kilka lat temu. Dlaczego? Chodzi tutaj przede wszystkim o różnice w cenie paliwa. Teraz, gdy ceny są podobne, to przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę w jaki sposób będziemy użytkować nasz samochód. Warto odpowiedzieć sobie na pytania, czy będziemy auto potrzebować do pracy na dłuższe trasy czy tylko po mieście na krótsze trasy. W ten sposób będziemy mogli przeanalizować koszty eksploatacji.
Niektórzy doświadczeni kierowcy doradzają nam z własnych doświadczeń. Jednak tak naprawdę niejedni gustują w benzyniakach, inni zaś dieslach, dlatego tak naprawdę zdania są podzielone.
Kilka słów o jednostkach benzynowych
Coraz większa popularnością cieszą się samochody z silnikiem benzynowym. Ale wybór używanego auta nie jest prosta sprawą, a co dopiero wybór silnika. W kontekście diesla benzyny musimy pamiętać, że jeśli będziemy jeździć po mieście, do pracy i na krótkie trasy, wtedy to jest najlepsza decyzja wyboru silnika benzynowego.
Zalety silnika benzynowego to:
-niższa cena zakupu pojazdu,
-tańsza naprawa w serwisie samochodowym,
-lepsze odpalanie w czasie dużych mrozów,
-cicha praca całego samochodu.
Pamiętajmy jednak, że jak są plusy, to i wady też się znajdą. A do nich zaliczamy m.in. wyższe spalanie paliwa i gorsza praca w trudnych warunkach i pod obciążeniem.
Kilka słów o jednostkach diesla
Czy diesel jest lepszym wyborem? Ceny ropy naftowej są bez porównania większe w dzisiejszych czasach, niż kiedyś. Wiemy już, że benzyna jest dobra na krótkie trasy, natomiast diesel najlepiej nada się na dłuższe trasy, gdy chcemy jeździć na dłuższe wycieczki rodzinne lub w trasy międzynarodowe. Zatem nie nadaje się do eksploatacji miejskiej.
Silnik diesla jest jednostką, która pozwala zaoszczędzić na paliwie. Przede wszystkim zużywa mniej paliwa, niż silnik benzynowy. Zatem cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób, którzy na etapie kupna samochodu cenią sobie oszczędność.
Zalety silnika diesla to:
-niższe zużycie paliwa,
-nie trzeba tak często zmieniać biegów (lepsza elastyczność silnika na różnych etapach pracy),
-lepsza praca pod obciążeniem.
Są jednak i wady, do których zaliczamy wyższe koszty napraw, głośniejszą pracę i wyższą emisję niebezpiecznych substancji i tlenków azotu.
Jako, że ostatnimi czasy ceny benzyny i ropy biją rekordy, to wiele osób decyduje się na diesla, który z reguły spala mniej paliwa. W tej sytuacji, gdy ceny są tak wysokie, to na pewno przy kupnie samochodu nie ułatwia nam to podjęcia decyzji. Tak więc co wybrać, benzynę czy diesel? To raczej kwestia indywidualna, zarówno jeden, jak i drugi rodzaj jednostki napędowej ma swoje wady i zalety.